توسعه نظریه سیستم خاکستری

استمرار بخشیدن به توسعه نظریه سیستم خاکستری

در سال ۱۹۸۲ ، پروفسور چینی جالنگ دنگ اولین مقاله سیستم خاکستری ” مشکل کنترل سیستم خاکستری ” را توسط شرکت چاپ و نشر شمالی هلند منتشر کرد . در همان سال، اولین چینی مقاله خود تحت عنوان سیستم خاکستری “سیستم کنترل خاکستری ” در مجله Huazhong دانشگاه علم و صنعت منتشر کرد ( دنگ ، ۱۹۸۲ ( ب) ) . انتشار این دو مقاله خلاق نشان از تولد تئوری سیستم های خاکستری به عنوان یک موضوع عرضی جدید، تحت تلاش های پربار از آغازگر آن جالنگ دنگ در طول چندین سال خبر می داد. به محض این که این نظریه جدیدمتولد شد، توجه مثبت محافل علمی داخلی و خارجی و بسیاری از کاربران عملی و بسیاری از دانشمندان مشهور و کارشناسان را به خود جلب کرد. بسیاری از دانشمندان جوان چینی به گروه خاکستری پیوستند. تحقیقات تئوری سیستم ، ساخته شد و اکتشاف تئوری و پژوهش نرم افزار در حوزه های مختلف صورت گرفت. به خصوص، کاربرد موفق تئوری سیستم های خاکستری در چند حوزه علمی به دست آمده تاکید و توجه علمی بین المللی محافل را در پی داشت. در حال حاضر، بسیاری از دانشمندان شناخته شده در تحقیقات تئوری درگیر شده و استفاده از سیستم خاکستری در بسیاری از کشورها ، مناطق و سازمان های بین المللی مانند انگلستان، آمریکا ، آلمان، ژاپن ، استرالیا، کانادا ، اتریش، روسیه، تایوان، هنگ کنگ، سازمان ملل متحد و غیره متداول شده است. انتشار نسخه های بین المللی زبان انگلیسی دانشگاهی ” مجله سیستم خاکستری ” ، در انگلستان در سال ۱۹۸۹ نشات گرفته، که دوره های اصلی سازمان های بین المللی مهم مانند ” علوم خلاصه ” ( SA ) ، ” بررسیهای ریاضی ” (MR) ، و غیره تبدیل شده است. بیش از ۱۰۰۰ نوع از دوره آموزشی و مقاله سیستم خاکستری منتشر می شود. مجله رسمی AC ( انجمن کامپیوتر ) ، فازی ریاضیات از تایوان، و Cybernetes (SCI دوره منبع ) ، مجله رسمی از سازمان جهانی از سیستم ها و سایبرنتیک ، مسائل خاص بر روی سیستم خاکستری منتشر کرده اند.

برخی از دانشگاه ها دوره های آموزشی تئوری سیستم های خاکستری و سخنرانی ها را دارند، از جمله دانشگاه Huazhong علم و صنعت ، دانشگاه Renmin چین، دانشگاه Tsinghua ، دانشگاه ژجیانگ، دانشگاه شاندونگ ، دانشگاه هوانوردی و فضانوردی نانجینگ ، دانشگاه مریلند آمریکا ، دانشگاه فن آوری Toyohashi ، دانشگاه Kanagawa ، دانشگاه اقتصادی وین ، مرکز فضانوردی فرانسوی ، دانشگاه مرکزی تایوان، دانشگاه Chenggong ، موسسه فنی و مهندسی داتونگ ، دانشگاه Tahsi ، دانشگاه صنعتی Jianguo و…

دانشگاه علم و صنعت Huazhong ، دانشگاه هوانوردی و فضانوردی نانجینگ ، دانشگاه Fuzhou ، دانشگاه علم و صنعت ووهان ، دانشگاه جنوب شرقی چین و بسیاری از دانشگاه ها در تایوان، افزایش تحقیقات پزشکان در تئوری سیستم خاکستری نیز در پی آن بود. هزاران نفر از پزشکان و اساتید از ایده ها و روش تئوری سیستم های خاکستری برای توسعه تحقیقات علمی و نوشتن پایان نامه استفاده کردند.

بیش از ۱۰۰ اثر علمی از سیستم خاکستری، توسط برخی سازمان های داخلی و خارجی مانند انتشارات علوم ، صنایع دفاع، چاپ و نشر مطبوعات ، مطبوعات دانشگاه علم و صنعت Huazhong ، علوم و فناوری مطبوعاتی Jangsu ، انتشارات خلق با منابع انرژی نوع علوم فناوری مطبوعات ، علوم Quanhua و فناوری کتاب مطبوعات تایوان، کتاب محدود شرکت Gaoli تایوان، فناوری مطبوعات ژاپن ، انتشارات علمی IIGSS آمریکا ، انتشارات آلمانی اسپرینگر – ورلاگ ، و … منتشر شده است. یک گروه از رشته ها در حال ظهور است ، مانند آب شناسی خاکستری ، زمین شناسی خاکستری ، علم پرورش گیاهان وجانوران اهلی تجزیه و تحلیل سیستم اقتصاد منطقه ای خاکستری ، فلسفه خاکستری است.

بنیاد ملی ، استانی و شهرداری علم حمایت از نظام پژوهش خاکستری در چین، بسیاری از پروژه های تحقیقاتی در مورد تئوری سیستم های خاکستری و نرم افزار به دست آوردن انواع کمک مالی نیز از استفاده کنندگان این تئوری فراهم می باشد. آمار نشان داده است که بیش از ۲۰ یافته تحقیقاتی سیستم خاکستری با تسهیلات ملی و استانی وجود دارد. در سال ۲۰۰۲، یک دانشمند سیستم خاکستری از چین موفق به کسب جایزه از سازمان جهانی سیستم ها و سایبرنتیک شد.

بسیاری از کنفرانس های مهم بین المللی جلسات مرتب ویژه ای برای نظریه سیستم خاکستری ، مانند کنفرانس بین المللی سیستم مدل سازی عدم قطعیت ( متحده آمریکا، مارس ۱۹۹۰) ، موسسه بین المللی سیستم های عمومی مطالعات (آستین، ایالات متحده آمریکا ، ژانویه ۱۹۹۷ ) ، دوازدهمین کنگره بین المللی سازمان جهانی سیستم ها و سایبرنتیک ( WOSC ) ، ۴ نشست سالانه موسسه بین المللی سیستم های عمومی مطالعات ( پیتسبورگ ، مارس ۲۰۰۲)، ۳۲ همایش بین المللی کامپیوتر، صنعتی و مهندسی ( لیمریک، ایرلند . آگوست ۲۰۰۳) ، کنفرانس بین المللی در سیستم IEEE ، بشر و سایبرنتیک ( لاهه ، هلند، اکتبر ۲۰۰۴) ، کنفرانس بین المللی شبکه IEEE ، سنجش و کنترل ( توسان، آریزونا ، ایالات متحده آمریکا ، مارس ۲۰۰۵) ، سیزدهمین کنگره بین المللی سازمان جهانی سیستم ها و سایبرنتیک ( WOSC ، Malibor ، اسلوونی، ژوئیه ۲۰۰۵) ، کنفرانس بین المللی سیستم IEEE ، بشر و سایبرنتیک ( هاوایی ، ایالات متحده آمریکا ، اکتبر ۲۰۰۵) ، کنفرانس بین المللی سیستم ، مردان و سایبرنتیک IEEE ( تایپه، اکتبر ۲۰۰۶) ، و غیره. تئوری سیستم های خاکستری در بسیاری کشورها به یک موضوع داغ کنفرانس های مهم بین المللی تبدیل شده است، که در سیستم جهانی دایره علم بشر ، بدون شک در درک بیشتر تئوری سیستم های خاکستری نقش مثبت بازی می کند.

از سال ۱۹۸۲ تا ژوئن در سال ۲۰۰۶ ، حدود ۱۵۰۰۰ مقاله   سیستم خاکستری از پایگاه داده دوره های دانشگاهی دانش زیرساخت ( CNKI ) ملی در چین بازیابی شد. در کنار آنها ، ۷۳۰۹ مقاله   با موضوع ” سیستم خاکستری” بازیابی شد . مطابق به جدول ۱ ، تعداد مقالات رشد کرده به طور مستمر ۱۹۸۲-۲۰۰۵ ، بالاتر از ۵۰۰ عدد در هر سال پس از سال ۲۰۰۲ ، و رسیدن به ۲۷۰ از ژانویه تا ژوئن در ۲۰۰۶ است.

از نتایج بازیابی شده توسط محاسبات”سیستم خاکستری” در منابع الکترونیکی انگلیسی پایگاه داده EI ، در مجموع تعداد ۵۹۸۶ از سال ۱۹۸۲ تا ژوئن سال ۲۰۰۶ می باشد. تحقیقات ما نشان داد که بیشتر از ۹۵٪ درصد از مقالات بازیابی شده متعلق به “سیستم های خاکستری” از مقالات قدیمی متعلق به “سیستم خاکستری” ، مورد استناد بوده است. از جدول ۲، در می یابیم که تعداد مقالات سیستم خاکستری در پایگاه داده EI گرایش رو به رشدی دارد.

در نیمه دوم قرن ۲۰، در زمینه علوم و مهندسی سیستم، انواع تئوری سیستم ها و روش های در حال ظهور به طور مداوم استفاده از آن زیاد شده است. برخی نظریه های جدید پس از زمان اولیه مورد توجه چندانی قرار نمی گرفتند، اما بسیاری از نظریه های جدید، با قدرت خود رشد مداوم را دارند. مانند هر موضوع جدید، تئوری سیستم های خاکستری توجه مثبت را به دست آورده و حمایت از دایره علمی در زمان های بعد از آن بوده است. در همان زمان، آن را به انتقاد و شک اجتناب ناپذیر کرد. در مواجهه با انواع مختلف انتقاد و شک، برخی از افرادی که در گروه پژوهش تئوری سیستم خاکستری پیوسته آنرا تبدیل به دیگر زمینه های تحقیقاتی می کردند، برای کار خود نگرانی داشتندکه نمی تواند توسط مردم پذیرفته شود، و برخی از مردم به دلیل مشکل سن و سال پس از بازنشستگی دست از کار تحقیقاتی برمی داشتند. اما، برخی از افرادی که در جریان باقی می مانند، و محققان جدید که در این پژوهش شرکت کردند به طور مداوم حفظ رشد تئوری سیستم های خاکستری را ترویج دادند.

1 فکر می‌کنند “توسعه نظریه سیستم خاکستری”

 1. سلام استاد عزیز،خیلی خوشحالم از اینکه از سایت خوب و زیبایتان دیدن کردم و برام واقعا قشنگ و جالب بود که اتفاقی نام شما را در اینترنت جستجو کردم و به سایت شما رسیدم و اصلا به ذهنم نمیرسید که شما هم سایت شخصی برای خودتان دارید.و اتفاقا سایت بسیاز زیبا و جالبی دارین،و مطالب بسیار خوبی در آن قرار داده اید
  مخصوصا عکسهایتان به سفرهای خارج از کشورتان برایم بسیار جالب بود.
  از زحمات بسیار شما در زمینه ی تدریس کمال تشکر را دارم و از خداوند متعال برایتان بهترین ها و زیباترین ها و و آرزوی موفقیت شما در تک تک مراحل زندگی تان را خواستارم و انشاالله که همیشه شاد و سرزنده و فعال باشید
  به امید دیدار
  دوست دار شما :
  سامان کُلبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*